Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ze Všetat po stopách historie

19. 12. 2014

Ze Všetat po stopách historie.

 

Tak jsme v sobotu jeli jednovagonovým vláčkem motoráčkem, do kterého bychom bez Mirka snad ani nevlezly, protože vypadal jako když pracovní vagon jede do depa…Ale to jen že jsme neznalkyně, Mirek naskočil a nedivil se ničemu.

Dojeli jsme do Všetat, kde jsme se šli podívat na chátrající rodný dům Jana Palacha, nakoukli do všech oken a viděli tam hromadu starého dobře známého nábytku, který, jak doufáme, bude jednou zrestaurován a my to pak zkontrolujeme, jestli tam všechno dali.

http://www.janpalach.cz/images/mistapameti/1-vsetat-rodny/8.png

 

Pak jsme vylezli na návrší s neskutečně poetickým názvem Cecemín, kde jsme pokračovali už jen rovnou za nosem a obdivovali dalekoširoký výhled až někam do Středohoří a na Bezděz.

Cecmínský hřbet je ze středoturonských prachovců a jemnozrnných pískovců a náleží do celku Středolabská tabule, podcelku Mělnická kotlina, okrsku Všetatská pahorkatina – vsuvka pro vědecké pracovníky.

Kráčeli jsme po krásně zoraném poli, Dáša to zhodnotila na hlubokou orbu, kde jsme potkali jen stáda velkoušatých srnek, aspoň proti horizontu to vypadalo na tento nový nebojácný druh…

Taky jsme míjeli lovecký posed, tak neposed Eva ho hned zvizitýrovala, no kabinka vám to byla pěkná, měkounce vystlaná, hedvábem obložená – teda pokrytá starým kobercem, ale seslička byla měkoučká, z nějakého auta.

No a jak tak šlapeme tou hnědou hmotou a cestou necestou směrem na Dřísy, najednou uprostřed trní objevilo Mirkovo bystré očko stezičku jako malovanou, která nás posléze dovedla na stráň, kde byly úhledné vinice, na kterých prý svatý Václav spomáhal sklízet a lisovat. Na konci byla pěkná barokní kaple sv. Jana Křtitele, o kus dál kaplička sv. Ludmily a všude křížky.

http://1.bp.blogspot.com/-nWOA3QxzRxA/Uyl2b4sF6hI/AAAAAAAADmE/O6X9TE3M1Rc/s1600/1886.+%25C4%258C%25C3%25A1st+Svatov%25C3%25A1clavsk%25C3%25A9+vinice..JPG  http://www.totem.cz/ma/grf/308320_3.jpg

 

V obci Lhota jsme jukli na přírodní jezero s nudistickou pláží, kde se Dáša hned chtěla svlíkat a lézt do vody a museli jsme vynaložit mnoho sil, abychom ji tuto letní myšlenku vyhnali z hlavy !

Pak nás cesta zavedla k obci Hlavenec, kde nás Eva zahnala k nádhernému baroknímu loveckému pomníčku, postavenému hrabětem Šporkem, aby se vlísal do přízně císaři Karlu VI. Autorem pomníku je Matyáš Bernard Braun a také český architekt František Maxmilian Kaňka. Kaňka pravděpodobně zhotovil masivní, 8,5m vysoký trojboký baldachýn se sloupy v římsko-dórském slohu, zatímco Braun kamenickou výzdobu včetně impozantní sochy Karla VI. A vzadu pěkného puttiho, vystrkujícího na obdivovatele pěkně baculatý zadeček. Na kopci je pak dominantou lovecký zámeček z 16. století, po smrti Rudolfa II. To s ním ovšem šlo pěkně zu grunt, nejdřív sýpka, pak ještě horší : dělnická škola, sídlo vojenského útvaru vnitřní policie, domov důchodců, internát. Čtyři věžičky v rozích zmizely a teď jen majestátní rozměry dávají tušit bývalou krásu.

 

http://www.hlavenec.cz/obr_01m.jpg        Hlavenec    Pomník Karla VI. a sv. Huberta

 

A pak pěkně svižně lesem, co skoro les nebyl, cestou rovnou jako přímka, k přísně – psy – střeženým vojenským objektům, rychlý průsmyk a jsme u trati ! Hodíme řeč s bezdomovci naproti v lese a už plníme poslední výletní adventní úkol : přinést větvičky na protimrazový kryt předokenních bylin, u cesty leží pár pořezaných borovic a do odjezdu autobusu zbývá akorát krásných dvacet minut ! Takže báječné. Kdybychom tenhle nestihli, museli bychom až do Boleslavi, ovšem kus je to ještě obrovský a nezajímavá cesta městem, tak jsme rádi, že jsme už v teple a pasivní poloze. Mireček blaženě sní o teplé zelňačce, která ho doma čeká, Dáša hladí své větvičky břízy, které bude natírat na bílo, Eva je spokojená jako je vždycky, a tak chválíme počasí, hezkou krajinu s vchody do starých statků, měkké podloží, vysokou teplotu vzduchu, akorát tempíčko, a dojíždíme na Čerňák. Hezký výlet to byl, škoda, že nikdo neměl foták !

Bára

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář