Jdi na obsah Jdi na menu
 


Enigma 2015

17. 3. 2015

Tajný tréninkový kód

 

Na začátku roku dal Mirek na stránky počty nachozených kilometrů za loňský rok. Údaje byly přečteny a následně přetřeseny v hospůdce ze všech stran, za hlasitých projevů nadšení i špetky nevěřícného údivu…

Výlety na začátku roku začaly zdánlivě normálně, až na jeden fakt, který zprvu působil jako jaksi náhodně zvolený. Avšak jeho pravidelné opakování, navíc statisticky tak vysoce významné, že se stává konstantou, když je opakovaně a systematicky zpracované kognitivními procesy, ústí v následující fakta :

Mirek používá ke své práci binární soustavu a i on je člověk veskrze binární. Symbol 0 - jídlo, symbol 1 - chůze.

Během vánočních svátků došlo ovšem k zajímavé situaci, kdy vzhledem k volnu, nahromadění dostatečných zásob (které by pokryly potřeby dospělého angolského jedince po dobu několika desetiletí), a kuchařskému umění Alice, nastala u něj potravní saturace. Ta se vyhoupla nejen na nedělní úroveň 000, ale dosáhla úrovně 0000. Tím se stalo, že to, co odborníci nazývají volným sněním, se mohlo realizovat pouze v kódu 1, neb kód 0 byl již zcela uspokojen.

A do tohoto období lze pravděpodobně umístit zrození Tréningu vysokohorských šerpů, s mutací « slovenský šierpa », v kódu 111. Ten ovšem, stejně jako kód Enigma, je kód tajný a k jeho prolomení dochází až nyní, a to ještě jen částečně, za pomoci hloubkové analýzy průběhu výletů prvního trimestru.

Dvacítková konstanta, často doplněna koncovým sprintem, s bonusem kluzu v bahenním terénu… Prosby o možnost zkrácení a oddechový čas v první třetině narážejí na jelimánkovský úsměv a jsou ponechány bez odpovědi. V druhé třetině se ještě ozývá obvyklé veselé švitoření, klapoty a pískoty, ovšem v třetině poslední - vzhledem k rapidnímu zrychlení dechu i kmitu nohou a prohloubení plicní ventilace – komunikační toky ustávají a z posledních sil občas ze rtů splyne výraz, jenž nemůže být ani při nejlepší vůli považován za hodný Kodexu uvědomělého Pěšáka. 

Úprková několikakilometrová  trasa končí pokusem o překonání Boltova času se závěsem na nástupní schůdky silničního nebo kolejového vozidla. Následuje totální zhroucení do pruhovaně plyšových sedadel, a to bez ladu a skladu, v nízkoenergetickém rauši. 

Tolik k rozklíčování kódu 111 ke konci prvního trimestru. Obávám se, že kód ve volném Mirkově snění může ještě nezadržitelně mutovat, a to jak směrem k prodloužení kilometráže, tak zvýšení pohybové energie s výstupovým bezdechým sápáním. V tom případě by odskoky Jávásdojdu už nepřicházely v úvahu, tím pádem by se picí pauzy staly bezpředmětné, pohyby hlavou do stran by byly nežádoucí, protože  v důsledku ztráty aerodynamické tvaru by došlo ke ztrátě cenných vteřin. Krajina okolo se tak vjemově promění v zeleno-hnědo-modro-žluté šmouhy, tak jak tomu bylo při úprku podél Sázavy…ale klidně to mohla být i Okavango… Krajina vnímaná jako rozmazané šmouhy v sobě sice může obsahovat inspiraci a mohla by mnohým Pěšákům vtisknout touhu věnovat se abstraktnímu umění, leč obávám se, že štětec by v ruce už neudrželi…

 

Přichází nové jaro a jaro v sobě vždycky nese novou naději. Statečná šerpice Eva přišla s ideou vzájemného tréninku. Ten by měl obsahovat následující prvky, které by měl Mirek postupně trénovat : Sraz v křesťanském čase - To jsou výhledy ! - Odpočinek na mešíku - Poležení na prosluněné mezi - Pozdější vlak možný… 

Takže , Pěšáci, s odvahou na příští start !

Bára